HAKKINDA

Fildişi Sahilleri sahil tatil yerlerine, yağmur ormanlarına ve Fransız-sömürge mirasına sahip bir Batı Afrika ülkesidir. Abidjan, Atlantik kıyısında, ülkenin en büyük şehir merkezi ve aynı zamanda Batı Afrika’nın en büyük ticari limanı konumundadır.

Modern simge yapılar arasında La Pyramide ve devasa bir haça bağlanmış hareketli bir yapı olan St. Paul Katedrali bulunmaktadır. Merkezi ticaret bölgesinin kuzeyinde bulunan Banco Milli Parkı, yürüyüş parkurlarıyla dolu bir yağmur ormanıdır.

Başkent : Yamoussoukro

Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı

Nüfus: 24,29 milyon (2017) Dünya Bankası

Resmi dil: Fransızca

Fildişi Sahili, “En Az Gelişmiş Ülke” statüsünde olmayan 14 Sahraaltı Afrika ülkesinden biridir. Doğal kaynakları ve yabancı yatırımlarıyla Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği’nin (UEMOA) toplam GSYİH’sinin % 40’ını oluşturmaktadır. Fildişi Sahili’nde, 1999 askeri darbesiyle başlayan ve 2011 yılında sona eren siyasi – askeri kriz ekonomiye de büyük zarar vermiştir. Yaklaşık 12 yıl süren şiddet olayları ve fiili bölünmenin ekonomide yol açtığı hasara rağmen, bölgenin en gelişmiş ekonomilerinden biri olma özelliğini sürdüren Fildişi Sahili, Batı Afrika’da Nijerya ve Gana’nın ardından üçüncü büyük ekonomi olma özelliğini de korumaktadır. Batı Afrika kıyılarının en büyük limanlarından biri olan Abidjan Limanı, bölgenin doğrudan denize çıkışı olmayan kara ülkelerine de hizmet veren modern bir limandır.

Zengin demir cevherine ve bakır madenlerine sahip olan ülkede, geniş nikel, fosfat, boksit ve kobalt rezervlerinin olduğu saptanmıştır.

Fildişi Sahili kakao üretiminde dünyada ilk sırada yer almakta ve tek başına küresel üretimin %45’ini gerçekleştirmektedir. Ülkede kakao’nun yanısıra pamuk, kauçuk ve kahve gibi katma değeri yüksek tarım mamüllerinin de üretimi yapılmaktadır. Dünya Bankası tahminlerine göre Fildişi Sahili’nin GSYİH’si (nominal) 2017 yılı itibarıyla 40.39 milyar ABD Doları civarındadır.

2012-2016 yılları arasında her yıl ortalama %9 büyüyen Fildişi Sahili ekonomisi kakao fiyatlarındaki gerileme nedeniyle 2018 yılında %7,7 oranında büyüme kaydetmiştir.